Site içi arama

Neden?


Çıkarken...

Yola çıktığımızda gördük ki yürünebilecek güvenilir bir patika dahi yok geçtiğimiz yerlerde. Çocukça korktuk yolumuzu ararken, sonra da biz yürüyelim yol olsun dedik ve deneyimsizliğimizi, cesaretimizi yanımıza alarak başladık çalışmaya. Sayımızın istatistiksel rakamlardan çok, yaşımızın sandığımızdan küçük olduğunu gördük. Sözümüzün olmadığı yerde biz olamayacağımızı anladık. Her şeyi en başından tekrar öğrendik; okumayı, yazmayı, dinlemeyi, heyecanlanmayı, kardeşliği, özgürlüğü, özgürleşmeyi. Yarının büyükleri değil bugünün çocukları olarak başladık yazmaya, araştırmaya.

Çocuk hakları son yıllarda bir çok bilimsel araştırmanın, güncel sosyal politikanın, “politikacıların”, medyanın “küçük gündemleri” olarak karşımıza çıkar oldu. Başta eğitim olmak üzere, sağlık, barınma, beslenme, iletişim, yaşanılabilir çevre gibi temel haklarımız paralanırken, bu yıkımdan hiç kuşkusuz çocuklar da payını aldı.

Her şeyin para olduğu, herkesin para konuştuğu bir zamanda konuşmanın, ses çıkartmanın, hakkımızı aramanın ve bunu yaygınlaştırmanın parasız, kolektif emekle yapılabileceğini düşündük. Her yere ulaşmalı sesimiz; duyanlara, duymayanlara, kentlere, köylere, mahallelere, yoksul ve yoksun çocuklara en çok da çocuklara ulaşmalı. Çünkü biz duyduk çocukların seslerini; medyadaki gibi; 'şirin, mağdur, harika' etiketleriyle değil en çocuk halleriyle, bu toplumda yaşayan birer birey olarak duyduk. Çocukların çocukluklarının çalınmasının bugün başlamadığını biliyoruz. Öğrendik Rıfat Ilgaz'dan, Aziz Nesin'den, Uğur Kaymaz'dan, Ceylan Önkol'dan...

Evet, bu site; çalışan, çalıştırılan, erken büyüyen, hiç büyüyemeyen, çocuk olmanın tüm güzellikleri ve zorluklarıyla dünyanın dört bir tarafında renkleri, sesleri, dilleri birbirinden farklı, hakları aynı olan tüm çocuklara ait.

Yolumuz açık olsun.