Site içi arama

Çocuk işçi sayısında alarm

Bakan Fatma Şahin, CHP milletvekili Öğüt'ün soru önergesine yanıt verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in Türkiye'de çocuk işçiliğine ilişkin açıkladığı veriler, gözlerin bir kez daha bu konuya çevrilmesine sebep oldu. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt'ün soru önergesini yanıtlayan Bakan Şahin, 2006 yılı sonu itibariyle Türkiye'deki çocuk işçi sayısının 1 milyona dayandığını söyledi.ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE İLGİLİ 6 YILDIR ARAŞTIRMA YAPILMIYOR

Ne var ki çocuk işçi sayısının bu denli yüksek olmasının yanı sıra üzerinde düşünülmesi gereken bir başka önemli konu da çocuk işgücüne ait güncel bir istatistiki veri olmaması. Şahin, bu yönde bir araştırmanın en son 2006 yılında yapıldığını, Türkiye İstatistik Kurumu'nun bu yıl içinde "Çocuk İşgücü Araştırması" yapılacağını kararlaştırdığını söyledi ancak 2012'nin bitmesine sadece 2 ay kala hala konuyla ilgili hala bir bilgi yok.

SON 5 YILDA RESMİ RAKAMLARA GÖRE 30 BİN ÇOCUK İSTİSMARA UĞRADI

CHP'li Öğüt'ün Bakana Şahin'e yönelttiği bir diğer soru ise çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarıyla ilgiliydi. Öğüt, son 10 yıl içinde kaç çocuğun bu ve benzeri muameleye maruz kaldığını ve kaç dava açıldığını sordu. 

Konuyla ilgili kayıtların 2007 yılından itibaren düzenli olarak tutulduğunu ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, son 5 yıl içinde kolluk birimlerine 29 bin 988 başvuru yapıldığını söyledi. Açılan davaların sayısına ilişkin Adalet Bakanlığı'nı adres gösteren Bakan Şahin, çocuklarda uyuşturucu kullanımı, suça karışan çocuklar ve madde bağımlısı çocuklar ile ilgili soruları da yanıtsız bıraktı.