Site içi arama

Çocuk tecavüzcülerine karşı dik dur!

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Bağımsız Kadın İnisiyatifi tarafından çocuk istismarı ve çocuklara yönelik cinsel tacizlere karşı, duran adam eylemi yapıldı.
Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi lideri Nebahat Dinler öncülüğünde, ilçe merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtı önünde gerçekleştirilen eyleme ilçede faaliyet gösteren bayan gazetecilerinde destek verdiği gözlendi. Bağımsız Kadın İnisiyatifi üyesi kadınların üzerlerinde, ‘Çocukların cinsel istismarına karşı dur’, ‘Tacize karşı dur’, ‘Kadın cinayetlerine karşı dur’, ‘Tecavüzcülerin salıverilmesine karşı dur’ gibi sloganların yazdıkları dövizler dikkat çekti. Kadınların, çocuk tacizcilerine karşı gerçekleştirdikleri eylem sırasında Cem Ay adlı bir vatandaş ise İstanbul-Taksim’deki Gezi Parkı için tek başına duran adam eylemi gerçekleştirdi.
Eylemlere, bazı vatandaşların alkışlarla destek verdiği dikkatlerden kaçmazken, eylem sonrasında Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi adına Nebahat Dinler tarafından yazılı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada; Bingöl'de, 16 yaşındaki E.A. adlı kıza cinsel taciz ve tecavüzde bulunmakla suçlanan 4 uzman çavuşun yeniden tutuklanması talebi mahkeme tarafından reddedildiği hatırlatılarak, “Dün N.Ç. , bugün E.A. yarın sıra kimde? Biz kadınlar biliyoruz ki adalet, tecavüzcüleri koruyarak temin edilemez. Ve yine biliyoruz ki,tecavüz ederken suçüstü yakalanan adam, henüz tecavüz gerçekleşmediği için ‘yarım kaldı’ indirimi aldı bu memlekette. Tecavüzünü kameraya kaydeden sapık ‘eski sevgilisiymiş’ indirimi aldı. ‘Tecavüzde bağırmıyorsa, rıza göstermiş sayılır’ indiriminden faydalanan var. Üvey kızına tecavüz edip, ‘kızın ruh sağlığı bozulmadı raporu’ ile indirim alan var. Ormanda saldıran, döve döve çırılçıplak soyan, ancak, astım krizi geçirerek bayılıp yakalanınca, ‘orası ıssız bir yer, isteseydim yapabilirdim’ indirimi alan var. Tecavüz edip, hamile bırakan, sonra da ‘zaten bakire değildi’ indirimi alan var. Tanımadığı birine saati soran eşini delik deşik ederek öldürüp ‘cilve yaptı’ indirimi alan var. Eşini katledip, ‘kot giyiyordu, piercing takıyordu, çantasında doğum kontrol hapı buldum’ indirimi alan var. Kadın programında, ‘babam bana tecavüz etti’ diyen kızını öldürüp, ‘babasını kamuoyunda mahcup etti’ indirimi alan var. Mahkemeye takım elbiseyle geldi diye ‘iyi hal’ indirimi alan seri tecavüzcü var. ‘Tecavüzde bağırmıyorsa, rıza göstermiş sayılır’ indiriminden faydalanan var” denildi.“YASA VE UYGULAMALAR TACİZ VE TECAVÜZE KARŞI ERKEĞİN DEĞİL, KADININ HAKLARINI KORUMALIDIR”
Sıraladıkları taciz ve tecavüze ilişkin dava sonuçlarında gördükleri cezaların suçluyu işlediği fiile ilişkin cesaretlendirdiğinin vurgulandığı açıklamada, “İktidarın ve yasaların taciz ve tecavüze yeltenenlere ilişkin korumacı refleksi bu fiilleri işleyen suçluları güçlendirmektedir. Bu durum kamu vicdanını yaralamakta ve kadın meselesine ilişkin sorunları bizzat devlet tarafından derinleştirmektedir. Yasa ve uygulamalar taciz ve tecavüze karşı erkeğin değil kadının haklarını korumalıdır.

Buradan sesleniyoruz: Sevgili E.A. yalnız değilsin. Binlerce kadın seninle” ifadeleri yer aldı.haber yurdum


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder