Site içi arama

Listikên Zarokan çıktı


Yazar kitabını, Roboski katliamında yaşamını yitirenlere atfetti 
Mali Müşavir, Kürtçe öğretmeni ve Yazar Hasip Yanlıç’ın Kürtçe tekerleme, bilmece ve bulmaca kitabı ‘Listikên Zarokan (Çocuk oyunları) adlı kitabı yayınlandı. 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olan kitap, Yüksekova Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlandı. Yüksekova’da ücretsiz olarak dağıtılan kitabın yazarı Hasip Yanlıç, kitabı Roboski katliamında yaşamını yitiren çocuklara atfettiğini söyledi.

Türkiye’de ilk kez Kürkçe olarak yayınlanan Jımêryarıya Gıştî (Genel Muhasebe) kitabı ile adını duyuran, ardından Yenişehir Belediyesi’nin destekleriyle Kêzxatûn (Uğurböceği) adlı masal kitabını çıkaran Mali Müşavir, Kürtçe öğretmeni ve yazar Hasip Yanlıç, 3’üncü çalışması olan Listikên Zarokan (Çocuk oyunları) adlı kitabını da çıkardı. Yüksekova Belediyesi’nin destekleriyle 3’üncü kitabını hazırlayan Yanlıç, bu kitabı Roboski katliamında yaşamını yitiren çocuklara atfetti. Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde ve Roboski’de ücretsiz olarak dağıtılan kitapta, Kürtçe tekerleme, bilmece ve bulmacalar yer alıyor.


3 yıllık bir emeğin sonucu
Yanlıç, yeni kitabını 3 yıllık bir süreç ve emek sonucu hazırladığının altını çizerek, “3 yıl içerisinde Kürtçe ders verdiğim öğrencilerimin, büyüklerinden duydukları tekerlemeleri, bilmeceleri, atasözleri, fıkraları topladım. Kürtlerin yazılı tarihinde çocuklara dair çok fazla masal kitapları var. Ama tekerleme, saymaca ve bilmece kitabı yoktu. Listikên Zarokan kitabında, sadece çocuklara bağımlı kalmadım. Bu çalışmayı Yüksekova Belediyesi ile birlikte hayata geçirdik. Kitabımız, Yüksekova belediyesi tarafından ücretsiz dağıtıldı. Bu kitabı, Roboski’de yaşamını yitiren çocuklara atfediyorum” diye konuştu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder