Site içi arama

Afyon Valisi: “Abartmayın 3 kızımız istismar edilmiş”

Afyon’daki skandal taciz iddialarının üzerine Afyon Valisi Balkanlıoğlu, “Abartıldığı gibi 30-40 kişi yok. 3 kızımız istismar edilmiş” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Afyonkarahisar İl Müdürlüğü Kız Yetiştirme Yurdu’nda kalan kızların taciz edildiği ve para karşılığı satıldığı iddiaları üzerine yapılan operasyonda 30 kişinin tutuklandığı bildirildi. Fuhuş çetesinin tuzağına düşen kızların verdikleri ifadeler ise tüyler ürpertti.

Afyonkarahisar’da polis, kentte, ‘yetiştirme yurdunda kalan kız çocuklarının cinsel saldırıya uğradıkları ve fuhuşa sürükledikleri’ iddiası ile 19 farklı adresteki eve eş zamanlı operasyon düzenledi. Aralarında kurum çalışanlarının da olduğu ve çete üyesi oldukları iddiası ile operasyon kapsamında gözaltına alınanlardan 30 kişi, tutuklanarak Afyonkarahisar 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı.

Olaylara karışan kızlardan H.Ö., Ö.H., N.S., N.A., A.A.’nın dava tutanaklarına geçen ve kurum yöneticilerine verdikleri ifadeler ise olayın dehşetini gözler önüne serdi.
Mağdurların ifadelerine göre; yurtta kalan Z.A., kurumun yemek işlerini yürüten taşeron şirkette çalışan H.Y.’nin 3 yıldan bu yana sürekli vücuduna dokunarak cinsel tacizde bulunduğunu ve 500 TL karşılığında termal Gazlıgöl’deki termal bir tesiste cinsel ilişki teklif ettiğini öne sürdü. Bir başka mağdur N.A ise H.Y.’nin cep telefonundan erkeklik organının resmini göstererek kendisine cinsel ilişki teklifinde bulunduğunu iddia etti.
Mağdur A.A. ise, verdiği ifadede yine yurtta cinsel tacize maruz kaldığını ve dışarıda bir bekar evinde S.B. ve ağabeyi H.B.’nin tecavüzüne maruz kaldığını ileri sürdü.

“KIZLARIN SATILMASINA KESİNLİKLE KURUM PERSONELLERİ MÜSAADE ETMEZ”
Söz konusu iddialarla ilgili bilgisine başvurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Alper Sezer, olayın doğru olduğu ancak çetenin içerisinde kurum çalışanlarının da olduğu yönündeki iddiaların doğru olamadığını söyledi. Olayı kendilerinin Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu aracılığı ile polis ihbar ettiklerini söyleyen Sezer, hukuka taşınan olayla ilgili bakanlık ve vilayet müfettişlerinin de soruşturma başlattığını kaydetti. Sezer, açıklanamasın da şu ifadelere yer verdi:
“Biz en ufak bir şeyi bile hem idari hem de adli anlamda soruşturmak durumundayız çünkü bunlar bize emanet. Emanet kavramının ne anlama geldiğini bildiğimiz için, kurum personeli ile ilgili böyle bir iddia olunca bakanlık müfettişi çağırdık, soruşturmalar yapıldı. Ancak kurumla ilgili değil, dışarıdan.
Ben göreve geldikten sonra Afyonkarahisar’da 19 tane ev basıldı. 30 tanede tutuklama yapıldı ve şu anda da 1’nci Ağır Ceza’da yargılamalar yapılıyor. Bakanlık olarak da biz bu davaya müdahiliz ama kurum personeli ile ilgili böyle bir şey yok. Kızların satılmasına kesinlikle kurum personelleri müsaade etmez. Çocuk bizde kalırken fuhuşa sürüklenmemiş. Örnek vermek gerekiyorsa Mersinli bir iş adamı bir kıza tecavüz ediyor, daha sonra işi bittikten sonra sokağa atıyor. Kolluk güçleri de bu kızları bize getiriyor. Bir müddet sonra da madde kullandıkları için evlerden kaçıyorlar ve bu tür olaylara bulaşıyorlar. Mesele budur.”

FUHUŞ ÇETESİ, KIZLARI ÖNCE MADDE BAĞIMLISI YAPMIŞ
Afyonkarahisar’daki çocuk kız yetiştirme yurdunun hizmet dönüşümü kapsamında kapatıldığını ve çocukların özel ihtisas alanları diye adlandırılan bakım evleri ve rehabilitasyon merkezlerine yerleştirildiğini ifade eden Sezer, “Kurum personeli bunları satıyor, bunların satışına aracılık ediyor’ şeklindeki iddia kesinlikle doğru değil. Böyle bir iddiayı da gerek vilayet gerekse de bakanlık müfettişleri ile sorguluyoruz. En ufak bir şüpheye bile kesinlikle müsaade etmiyoruz. Olayda savcılık boyutunda tutuklamalar gerçekleştirildi. Zaten bizim ihbarımız üzerine emniyet harekete geçti. Vali Bey’e bilgi verdik, valinin talimatı ile emniyet takip başlattı. Ev baskınları gerçekleştirildi, 30’a yakın tutuklama oldu ve şu anda 1’nci Ağır Ceza’da yargılamalar yapılıyor. Bahsedilen kızlar da zaten ihtisas kurumalarına gitti. Bunların önce tedavileri yapılacak. Ne yazık ki bu kızlar önce madde bağımlısı yapılıyor o çocukları sonra tuzaklarına düşürebilsinler diye ama bunlar koruma altında olan çocuklar değildi. Yani bunların normalde anne ve babaları var. Bizlerde geçici olarak kalan çocuklardı” dedi. Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müfettişlerinin kurumda halen inceleme yaptıkları öğrenildi.


AFYON VALİSİ: ABARTILDI
Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Kız Yetiştirme Yurdu ile ilgili basında çıkan “Yetiştirme yurdu kızlarına fuhuş tuzağı” başlıklı haberlere ilişkin, “Emniyet kayıtlarında doğru olan bilgiler var. Söz konusu olay 3 ay önce olan bir hadise. İhmal ve istismara uğrayan yaşı küçük 3 kızımız bulunuyor. 16 Ekim 2013 tarihinde Ö. H. adlı kızımızın istismarı nedeniyle 2 kişi, A.A. isimli kızımızın istismarından da 2 kişi tutuklanmış. Abartıldığı gibi 30-40 kişi yok” dedi. Balkanlıoğlu, makamında düzenlediği basın toplantısında, söz konusu olayla ilgili yasal işlemlerin yapıldığını belirterek, yetiştirme yurdunda kalan çocukların okullara gönderildiğini, eğer okumazlarsa kabiliyetlerine göre uzmanlar nezaretinde bir meslek ve sanat sahibi yapılmaya çalışıldığını söyledi. Bu çocukların büyük bir bölümünün problem yaşadıkları için geldiklerini belirten Balkanlıoğlu, şunları kaydetti:

“Bazen kendilerine kötülük yaparak toplumdan intikam aldıklarını sanıyorlar. Buralar cezaevi koşullarında, bu çocukları barındırmadığından okula giderken, bir şeyler almaya çarşıya çıktıklarında her ne kadar takip altında olsalar da bunları istismar eden, bunları bir şekilde kötü alışkanlıklar kazandırmaya çalışan, tecavüze, tacize yeltenen tipler de çıkabiliyor. Ama bunların hepsi emniyetçe, sosyal hizmetler yetkilileri tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor. Bütün bunlara rağmen çocukları istismar edenler çıkabiliyor.”

“Gözlem altında kalan çocuklar uyum sağlaması mümkün olan ve kendisini daha rahat hissedebileceği raporla sabit olan çocuklar, çocuk evlerine alındı” diyen Balkanlıoğlu, şöyle konuştu:
“Her bir evde 4-5 çocuk kalıyor. Bunların ‘anne’ diye hitap ettikleri kişiler var. Çocuk ister istemez büyüyor ve toplumda hayata katılacak. Şimdi son derece başarılı ve kaliteli eğitimlerden geçiyorlar.

”3 ay önce olan bir Hadise”
Yaşı küçük çocukların istismar edilmesinin kendilerini çok üzdüğünü dile getiren Balkanlıoğlu, şöyle devam etti:
“Afyonkarahisar’da kız yetiştirme yurdu kapanalı 1,5 ay oluyor. Söz konusu yurt, resmi olarak da yılbaşında tamamen kapatıldı. Problemli tipler artık başka şehirlere gözlem ve rehabilitasyon merkezlerine gidiyor. Bizim buradaki çocuklarımız, evlerde kalıyorlar. Başlarında onlara sahip çıkan son derece iyi eğitimli annelerinin nezaretinde, değerlerine bağlı olarak yetişiyorlar. Bunlar tamamen eski haberler. Bu çocuklar, daha sıkı gözlemlerin yapıldığı rehabilitasyon merkezlerinde barındırılıyorlar. ‘Devletin koruması altında kalan çocukların böyle çok fazla istismara uğruyorlar, fuhuş çetelerinin tezgahına düşüyorlar’ diye bir şey yok. Bu haberlerin tamamı 3 ay öncesine ait. 3 kızımızın başına gelen hadisede bir anda olmuş değil, 2013 yılı boyunca olan hadise.”
Balkanlıoğlu, olayla ilgili 30 tutuklama olduğu iddiasının hatırlatılması üzerine, “Emniyet kayıtlarında doğru olan bilgiler var. Söz konusu olay 3 ay önce olan bir hadise. İhmal ve istismara uğrayan 3 çocuk bulunuyor. 16 Ekim 2013 tarihinde Ö. H. adlı kızımızın istismarı nedeniyle 2 kişi, A.A. isimli kızımızın istismarından da 2 kişi tutuklanmış. Abartıldığı gibi 30-40 kişi yok. Kurum personelinden bu işe müdahil olan yok. Bir kişi hakkında şüpheler oluşmuş, şirket elamanı olarak çalışan o şüphe edilen şahısta acaba dahil olmuş olabilir mi? diye savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş. En ufak endişe edilen şahıs dahi buralarda barınamayacağı için işten çıkarılmış. Olay bundan ibaret” diye konuştu.
Bir gazetecinin “3 ay önce olan olay, şimdi neden servis edilmiş olabilir?” sorusunu Balkanlıoğlu, şöyle yanıtladı:
“Buralar bizin göz bebeğimiz kurumlarımız. Buralar hakkında, şaibeler, olumsuz yargı oluşturacak haberler yaparken çok dikkat etmek lazım. Bu devletin önem verdiği sosyal devletin gereklerinden olan bu sahipsiz yavrularımıza sahip çıkan, onları okutup adam eden kurumlara sahip çıkmak lazım.
Sadece devlet değil de herkesin duyarlı olup sahip çıkması lazım. Buna basın da dahil. Geçmişte 3 ay önce olmuş bir hadiseyi yeni olmuş gibi basına vermekte doğru değil.”

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA..
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Afyonkarahisar Kız Yetiştirme Yurdu ile ilgili basında çıkan “Yetiştirme yurdu kızlarına fuhuş tuzağı” başlıklı haberlere ilişkin, “Söz konusu başlık gerçeği yansıtmamakta, kurumda kalan tüm çocukları ve fedakarca görev yapan personelimizi zan altında bırakmaktadır” ifadelerini kullandı.
Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Afyonkarahisar Kız Yetiştirme Yurdu ile ilgili basında yer alan haberlerde belirtilen hususların, yeni olduğu algısının doğru olmadığı, sözü edilen iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

ajanslar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder