Site içi arama

İHH, MEB ve Diyanet okullardan cihatçılara silah parası mı topladı?


Hatay’da yakalanan “yardım” TIR’ının içinden silah çıkan İHH, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet’in desteğiyle her sınıftan aylık 90 TL bağış topluyor

Milli Eğitim Bakanlığı ekim ayında, cihatçı örgütlere yakınlığıyla bilinen İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı’na (İHH)  her sınıftan 90 lira yardım toplaması için izin verdi. Kampanya Diyanet tarafından da destekleniyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, Suriye’de vahşete varan eylemlere imza atanlar dahil cihatçı örgütlere yakınlığıyla bilinen İHH için devreye girmişti.
Hatay’da “yardım” TIR’ının içinden çıkan silahlar ise şu soruyu akıllara getiriyor: “İHH, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet okullardan cihatçılara silah parası mı topladı?”

Her sınıftan ayda 90 lira
Bakanlık okullara gönderdiği yazıyla, “Her Sınıfa Bir Yetim” projesi kapsamında, İHH için her sınıftan 90’ar lira toplanmasını istedi. Milli Eğitim Bakanı adına Genel Müdür Mustafa Koç’un imzaladığı yazı 1 Ekim’de tüm okullara dağıtıldı.
Yazıda, İHH’nin dünyanın 135 ülkesinde kimsesiz çocuklara ilişkin yardım kampanyası düzenlemek istediği belirtilirken, uygulamanın milli eğitimin temel amaçlarına uygun olduğu da kaydedildi.
“Her Sınıfa Bir Yetim Projesi” kapsamında katılan sınıfların bir yıl boyunca her ay 90 lira toplaması gerekiyor. 42 ülke içinden bir ülke seçilmesi istenilen sınıfların, daha sonra topladıkları paraları banka hesabı ya da elden vakfa yatırması gerekiyor.

Eğitim Sen uyarmıştı
Konuyla ilgili olarak Eğitim Sen MYK üyesi Betül Öztürk Korkut genelgenin gericiliği finanse etme projesi olduğunu, İHH’ye yapılan yardımların nerelere gidebileceğini tahmin etmenin zor olmayacağını söyleyerek “okullarımızda gericiliğin finanse edilmesine izin vermeyeceğiz” demişti.

Sendika.Org

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder